Rozwiązania 3D: Zastosowanie druku 3D w motoryzacji


Drukowanie za pomocą rozwiązań 3D wchodzi na nowy poziom. Co raz częściej dzięki zastosowaniom technologii 3D powstają samochody. Co więcej, powstające w ten sposób auta oferują swym nabywcom bardzo duże możliwości w zakresie personalizacji wyglądu, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie, by wydrukować za pomocą drukarki 3D jakiś element według własnego projektu.

Local Motors jakis czas temu przedstawiło swój pierwszy samochód z drukarki 3D, który nazywał się Strati. Tuż po prezentacji auta, firma zorganizowała konkurs na projekt kolejnego pojazdu, a wygrała go propozycja Kevina Lo, na co dzień pracującego jako inżynier w koncernie HP. Lo zaprojektował niewielki sportowy kabriolet w konfiguracji 2+2, który oferuje nabywcom spore możliwości w zakresie personalizacji wyglądu.

Przyszli posiadacze tego pojazdu, będą mogli dodawać do palety barw własny kolor karoserii, a także dobierać dodatki zdobiące nowy pojazd, który zgodnie z bieżącymi trendami, napędzany będzie silnikiem elektrycznym. W zależności od wybranego wyposażenia oraz dodatków, auto z drukarki 3D kosztować ma od 18 do 30 tysięcy dolarów, zaś jego przeznaczeniem jest być drugim lub trzecim pojazdem w rodzinie, używanym głównie na weekendowe wypady.

Ciekawostką jest strategia sprzedaży nowego pojazdu przez Local Motors. Firma chce bowiem zrealizować koncepcję tzw., mikrofabryk, w których nabywcy auta będą mogli go samodzielnie składać. Innymi słowy nowy produkt firmy ma być typowym kit carem przeznaczonym do samodzielnego montażu, którego będzie można złożyć w ciągu kilku dni.

Brzmi interesująco, jednak dokładne szczegóły techniczne nowego auta z drukarki 3D, czyli przede wszystkim osiągi, jak również zasięg pojazdu, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

b56bb9bffaef66988b08cd5cb7d9fd2f

Źródło: https://www.igo3d.com.pl/pl/blog/126-zastosowanie-druku-3d-w-motoryzacji