Rozwiązana 3D: Czy Chińczykom uda się drukować kości nową metodą?


Drukarki 3D już od jakiegoś czasu wykorzystywane są do produkcji protez kości, umożliwiając w ten sposób idealne dopasowanie ubytków. Zwykle wykonywano je z filamentu 3D PLA, jednak chińscy naukowcy testują zupełnie nową metodę drukowania za pomocą drukarki 3D protez kości, wykorzystując do tego celu sproszkowane prawdziwe kości oraz biologiczny klej.

Zespół naukowców z Southern Medical University w chińskim Guangzhou opracował nową metodę produkcji kości metodą druku 3D. Zamiast jednak używać do tego celu materiału do druku 3D- PLA, jak robiło się to dotychczas, stworzyli technologię, w której wykorzystywane są prawdziwe kości, uprzednio sproszkowane, a także bliżej nieokreślony biologiczny klej.

Naukowcy przygotowują się obecnie do rozpoczęcia testów na zwierzętach, by sprawdzić, czy produkowane w ten sposób kości będą się czymś różnić od oryginalnych. Dzięki nowej metodzie będzie można zastępować kości utracone w wyniku nowotworów lub różnych wypadków i w ten sposób przywrócić zwierzętom pełną sprawność. Później nowa technologia może też pomagać ludziom.

Przed chińskimi naukowcami jest jeszcze wiele pracy. Szacuje się, że zanim metoda będzie mogła być wykorzystywana w klinikach, musi jeszcze minąć co najmniej pięć lat.

ea42318774f448da947a5b7060322c74

Źródło: https://www.igo3d.com.pl/pl/blog/128-czy-chinczykom-uda-sie-drukowac-kosci-nowa-metoda